Konečně jsem se dokopala k napsání poslední kapitoly druhé knihy. Chtěla bych moc poděkovat Doctorovi, neboť díky němu jsem dostala nápad jak knihu dovést do konce :)

Utrpení mladého Werthera

8. listopadu 2011 v 21:45 | Ewtcha =o) |  Výklad

Utrpení mladého Werthera
Johann Wolfgang von Goethe
Biografie
Johann Wolfgang von Goethe byl německý básník, dramatik, historik, prozaik, právník, vědec a také představitel skupiny Sturm und Drang (v překladu bouře a vzdor).Studoval práva a přírodní vědy (geologie, minearologie a anatomie), ale později byl také dvorním radou a ministrem státní správy Sasko-výmarského vévodství. Narodil se ve Frankfurtu nad Mohanem roku 1749, zemřel roku 1832 ve Weimaru (Výmaru). Od roku 1772 se usadil ve Výmaru, kam se v té době přištěhoval i Friedrich Schüller, se kterým se společně inspirovali a vnikly tak jejich nejznámější balady.
Inspirace
Jeho díla jsou velmi ovlivněna hnutím Sturm und Drang , kde se prosazovalo nové poslání literatury vyjadřující umělcovu osobnost, city, myšlenky nechtějíc se omezovat žádnými pravidly. V duchu "Kdo jedná srdcem, jedná morálně." napsal podle životních zkušeností Utrpení mladého Werthera (Die Leiden des junges Werthers). Když byl Goethe mladý, zamiloval se do krásné Charlotty, která již patřila někomu jinému. Kamarád, kterému se také Charlotta líbila, spáchal sebevraždu střelením se do hlavy. Tuto životní zkušenost a jeho účast v německém hnutí spojil v nejznámější dílo v celém Německu, po kterém přišla vlna wertherovců.
Děj
Příběh se odehrává od 4. května 1771 do 20. prosince 1772. Mladý Werther se přistěhuje na venkov do městečka Wehlheim, kde se zamiluje do Lotty, která je přislíbena poctivému úředníkovi Albertovi, který je v té době na cestách. Werther chodí s Lottou na dlouhé procházky a je šťastný, dokud se Albert nevrátí z cest. V té chvíli si Wether uvědomuje, že přebývá a odejde do služeb velvyslanectví, kde se mu ale nelíbí a po pár měsících se vrátí zpět. Werther vyzná lásku Lottě, která by mu jí opětovala, kdyby nebyla provdaná za Alberta. Werther bere zakázanou lásku jako hřích, a tak se za něj potrestá, a pošle k Albertovi sluhu, aby si od něj půjčil pistole, které sluhovi podá sama Lotta. Werther se zastřelí s láskou a s nadějí, že se s Lottou jednou setká.
Jazykové prostředky
Jedná se o ich-formou psané dopisy pro kamaráda Viléma, kromě vydavatelova úvodu a závěrečné zprávy o smrti, kde Goethe využil:
Popis smrti svého kamaráda
"Z krve na opěradle usoudili, že to provedl v sedě u psacího stolu. Pak se svezl dolů a křečovitě sebou smýkal kolem židle"
Dopisy vystihují vnitřní svět hrdiny - jeho pocity, myšlenky, pochody a stavy.
Zde autor využívá protikladu:
Optimismus na začátku:
"Ach kdybys tak dovedl vdechnout papíru to, co tak sytě, tak žhoucně v tobě žije, aby se stalo zrcadlem tvé duše, tak jako tvá duše je zrcadlem nekonečného božství."
Pesimismu na konci:
"Všechno je tak tiché kolem mne. A má duše tak klidná. Děkuji Ti, Bože, jenž těmto posledním okamžikům dáváš tolik vroucnosti a síly."
Goethe používá u popisů svých pocitů i krajiny jazyk velmi bohatý a květnatý. Využívá:
Přídavná jména
"Každý strom, každé křovisko je jako kytička a člověk by se nejraději proměnil v chrousta a nalézal v moři sladkých vůní všechnu svou potravu."
Citoslovce
"Ó, co je člověk, že sám na sebe žaluje! Ach, přál bych si, abyste mě pohřbili u cesty."
Personifikaci
"Výsostné slunce spočívá na nepropustných temnotách. Rozmanitá stébélka se stávají zázrakem."
Přirovnání
"Spočívají v mé duši jako podoba milenčina těla. Připoután jako Meluzína a její sestry"
Ohlas
Goethe touto knihou ovlivnil i módu a lidé nosili to co hlavní hrdina v jeho knize. Negativní dojem vyvolal u církve a také tím, že po vydání této knihy spáchalo mnoho mladých lidí, stotožňujíc se s Wertherem, sebevraždu. Dokonce byl Goethe nucen přepsat dílo na Radosti mladého Wethera, ale to už veřejnost nezajímalo. Téma nešťastné neopětované lásky je aktuální v jakékoli době a donucuje k zamyšlení nynější i budoucí generace.
Zdroj
Učebnice: Literatura pro 1. ročník středních škol, r.2009
Kniha: Utrpení mladého Werthera, r.1956
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Fantazie Fantazie | 26. ledna 2013 v 14:28 | Reagovat

Nepřečtu to protože bych brečela nebo se bála jsem věřící??co mám stím udělat??jak se toho zbavit?? 8-O  [:tired:]

2 Robertchaxy Robertchaxy | E-mail | Web | 2. prosince 2017 v 4:54 | Reagovat

Doctor Who is now considered a British Institute and has come a long way since it first aired on November 23rd 1963. The very first show saw the Doctor travel 100,00 years into the past to help some dim cavemen discover light. After 26 seasons and seven Doctors later the series came off our screens in 1989 much to the disappointment of the huge devoted fanbase. In 1996 an attempt was made to revive Doctor Who but it wasnt until June 2005 when it came back with a vengeance with Christopher Eccleston as the ninth Doctor that put the series back on the map as it were. It then went on for 5 years with David Tenant portraying the Doctor until 2010 when Matt Smith took over the role. Today it is still a great family show and has attracted many new fans.
<a href=https://www.cialissansordonnancefr24.com/commander-cialis-5-mg/>https://www.cialissansordonnancefr24.com/commander-cialis-5-mg/</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama