Konečně jsem se dokopala k napsání poslední kapitoly druhé knihy. Chtěla bych moc poděkovat Doctorovi, neboť díky němu jsem dostala nápad jak knihu dovést do konce :)

Utrpení mladého Werthera

8. listopadu 2011 v 21:41 | Ewtcha =o) |  Povinná četba
Utrpení mladého Waltera
Tuto knihu napsal Johan Wolfgang Goethe. Je psaná formou dopisu kde mladý Werther píše dopisy svému kamarádovi Vilémovi. Knihu vydalo nakladatelství krásné literatury a umění jako svou 1995 publikaci v redakci krásné literatury v Praze roku 1964.
Knihu jsem si vybrala, protože mi přijde zajímavý název a slyšela jsem o ní, že po vydání několik mladých lidí uskutečnilo sebevraždu. Je to zároveň povinná četba na němčinu. Kniha nemá žádné ilustrace. Začíná velmi nenápadně a je psaná tak, že to co právě čtete, nechápete okamžitě, ale až pak když čtete dál, proto se čte dobře. Naopak jazyk je velice květnatý a používají se zde zastaralá a pro mě cizí slova, kterým jsem ne vždy rozuměla.
Děj se odehrává přibližně v době jednoho roku. Mladý Werlther přijede do městečka Wahlheim kde se přišel rekreovat. Po chvíli se seznámí s mnoha lidmi a pozná krásnou Lottu, do které se na první pohled zamiluje. Lotta je nejstarší dcera, které umřela maminka a tak se stará o své ostatní sourozence. Je zasnoubená s Albertem, který v době seznámení se s Waltherem, na cestách.
Werther je v tom až po uši, když v tom se vrátí Albert z cest. Werther si po krátkém čase uvědomuje, že Lotta miluje svého Alberta, a tak mu lásku neopětuje i když by moc ráda a že pro něj není místo, protože je lichý a tak se rozhodne odejít za prací, kde to začne nesnášet. Práce ho nebaví a pomalu se užírá trápením z práce samoty a neopětované lásky. Procestuje zase kus cesty směrem zpět do Wehlheimu.
Příběh končí tím, že Werther nakonec nevydrží trápení, které mu život podal a pošle svého posla pro Albertovy zbraně. Lotta je podá sluhovy. Werther umírá šťasten, že zemřel zbraní, které se Lotta dotkla a tak vlastně umírá v přeneseném slova smyslu její rukou. Konec je docela otevřený, nedozvíme se, jak to dopadlo s Lottou a Abertem, ale koneckonců je to příběh o Wertherovi.
Nejvíce se mi líbila závěrečná část jak umíral. Ukázka ze strany 104 "Zrána o šesté vstoupí sluha se světlem a vidí svého pána na zemi a pistoli a krev. Volá ho, zalomcuje jím: žádná odpověď; už jen chroptí." Kvalitně popsaná deprese i chvíle štěstí a smrt byla krátká, líbilo by se mi jí více rozepsat.
Celkový dojem z knihy je úžasný tragický konec mi dokázal rozbrečet a kniha je kvalitně napsaná. Text je dost popisový, což dovolí čtenáři si dobře představit prostředí, ve kterém Werther žil. Trošku mi vadí, že ¾ textu jsou jeho pocity a popis okolí a děj z toho pochopíme až po přečtení několika stránek. Taky jsem se ztrácela v konečné části mezi vypravěčem a Wertherem. Myslím, že se to dalo vyřešit i jinak, nicméně tento námět je v dnešní době celkem běžná záležitost. Knihu vřele doporučuji.
Úplně nejvíce mi dostal doslov, kde se dozvíme původ díla. Je neuvěřitelné, že lásku k Chalottě Buffové zažil on sám a také utekl a inspiraci k sebevraždě vzal u svého kamaráda, který se pro nešťastnou lásku zastřelil pistolí. Goethe si nechal vystavit přesný popis kamarádovi smrti a dokonce v některých částech konce cituje tyto poznatky! Když kniha vyšla, vzbudila velký rozruch a několik mladých lidí se dokonce zabilo! Je tedy jasné, proč Goethe popisuje pocity tak dobře, když si to sám prožil. Tyto poznatky mi vyrazili dech.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama