Konečně jsem se dokopala k napsání poslední kapitoly druhé knihy. Chtěla bych moc poděkovat Doctorovi, neboť díky němu jsem dostala nápad jak knihu dovést do konce :)

Starověké báje a pověsti

8. listopadu 2011 v 21:42 | Ewtcha =o) |  Povinná četba
Starověké báje a pověsti
Už od mládí mě přitahuje období atiky, takže jsem byla na čtení této knihy doslova natěšena a přesvědčena, že ji dočtu až do konce i když má okolo 500 stránek. Jejím autorem je Rudolf Mertlík. Měla jsem na výběr i jiné, méňe podrobné autory, ale já si vybrala tu nejpodrobnější, kvůli mé posedlosti. Když otevřu tu nádhernou bichly, vykoukne na mě spoustu obrázků. Prvních 25 stránek je přímo poseto obrázky postav i bohů.
V prvních příbězích se píše o stvoření celé země a o prvních bozích. Je zde příběh o Kronovi a jeho manželce. Byli to první titáni a Kronovi předurčil osud, že ho zahubí jeho vlastní potomek. Kronos proto všechny děti spolykal, a když už jeho žena měla osmé, tak ho zachránila a Kronovi dala spolknout kámen. Osmé dítě dostalo jméno Zeus, a když dospěl v sílu, tak opravdu svého otce usmrtil, rozřízl Krona a osvobodil svých 7 sourozenců - nejvyšší božstvo řecké mytologie.
Dále tam byly příběhy o hrdinech a to byla nejrozšířenější a zároveň nejzáživnější část této knihy. Psalo se zde například o statném Herakleovi. Když se měl Hérakleus narodit, slíbil Zeus, že to dítě, které se dnes narodí, bude vládnout všem mužům z Diova rodu. Héra však zařídila, aby se narodil Eurystheus dnes a tak připadla sláva jemu a Herakleus mu musel sloužit, i když byl Eurystheus chorý na mozek, protože byl předčasně porozený. Herakleus splnil 12 úkolů. Nejznámější úkol je asi hydra, které při odříznutí hlavy narostly další dvě. Vyřešil to tak, že jeho pomocník Ioálus opaloval useklé krky a další hlavy už nerostly. A nakonec na hydru svalil obrovský balvan.
Naposledy se zmíním asi o nějaké zajímavosti z příběhů. Nejzarážejcí je asi příběh krétského krále Mínoa, který si u Poséidóna vyprosil vzácného bílého býka, kterého měl poté Poseidónovy objetovat. Mínoovy se však býček zalíbil a nechal si ho. Za to ho Poseidón potrestal tak, že zařídil, aby se Mínoova žena Pásífaé zamilovala do býčka, která s ním měla potomka mající lidské tělo a hlavu býka.
Z těchto příběhů se dá krásně zjistit, jak tehdy lidé věřily v bohy. Jak bohové umějí trestat a že každý špatný čin bude po zásluze potrestán. Také zde vidíme i dnešní problematiku, a to v případě, kdy se některý z bohů objevil v lidské podobě, konkrétně v podobě nějaké senilní babičky, která chtěla přenést přez řeku. Tehdy se na ni každý vykašlal, nebo ji přenesl. Za takové drobné skutky bohové odměňovali velmi štědře.
Po přečtení knihy jsem si oddychla, že už to mám za sebou. Podle mě jsou příběhy uspořádány nevhodně. První část je o bozích a o řeckých hrdinech. Je to nádherné počtení a doslova jsem hltala každičké slovíčko. Příběhy byly krásné, napínavé a zanechali ve mně touhu otevřít knihu a číst dál. Nemohla jsem se odtrhnout. Pak ke konci přišlo krátké, ale za to strašně nudné povídání z řeckých a římských dějin. Nebylo to zas tak špatné, ale nutilo mi to k nedočtení knihy. Nakonec jsem to překousla a knihu dočetla.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama