Konečně jsem se dokopala k napsání poslední kapitoly druhé knihy. Chtěla bych moc poděkovat Doctorovi, neboť díky němu jsem dostala nápad jak knihu dovést do konce :)

Máj

10. listopadu 2011 v 18:57 | Ewtcha =o) |  Povinná četba
Máj
Karel Hynek Mácha
Tuto knihu jsem četla " z donucení" ve škole. Už to, že jsem musela, mi od začátku odrazovalo. Údaje o knize si už vážně nepamatuji. Jedná se o básnicnou sbírku, takže knížka poměrně malá a celkem hubená. Báseň je rozdělena do 4 zpěvů a má 2 intermezza a 1 předzpěv.
1. Zpěv - Popis květnové přírody a její krásy. Pak autor popisuje dívku Jarmilu, která čeká na svého milého Viléma, avšak on nepřijde, jelikož byl zatčen a má být popraven. Zjistil, že jeho otec svedl Jarmilu, tak ho zavraždil.
2. Zpěv - Popis myšlenek Viléma, který vzpomíná na své dětství a mládí, na dobu, kdy ho otec vyhnal z domova, a tak se z Viléma stal vůdcem loupežníků - "strašný lesů pán"
1. Intermezzo - popis sboru duchů, kteří čekají, až dojde k popravě a nešťastník se vrátí do země.
3.Zpěv - Barvité líčení květnové krajiny a zároveň smutek vězně, jeho smutné myšlenky, protože má všechno opustit. Zde je využití kontrastu Květen - lásky čas, ovšem pro něj smrti čas.
2. Intermezzo . Zaměření na nářek zbojníků, kteří přijdou o svého vůdce.
4. Zpěv - Zde přichází na místo popravy poutník Hynek, kterého zasáhne, když uvidí kostlivce v kole a ztotožňuje se s Vilémem. S využitím kontrastu popisuje krásy přírody a tamní krajiny.
Příběh není úplně volnou fantazií, jak by se mohlo zdát. Opírá se o poznatky, zážitky a pocity, které autor zjistil při pobytu u svého dlouholetého přítele v Doksech u dnešního Máchova jezera. Když Mácha navštívil Bezděs, zjistil, že byl v tomto kraji nedávno popraven mladík, který zabil svého otce, protože mu bránil v lásce. Nejen to, ale i romantické prostředí se v Máji promítlo.
Máj nebyl za Máchova života oceněn, ba naopak slízl dost velkou kritiku, jelikož se v té době psali vlastnecké a velmi optimistické tvorby, Mácha nebyl vůbec pochopen. Jan Slavomír Tomíček o Máji napsal "…jeho báseň jest škvára, která z vymřelé sopky vyhozena mezi květiny padla." Mě osobně se Máj vůbec nelíbil a činilo mi neskutečné problémy tohle přečíst. Opravdu pro mě až odporné dílo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama