Konečně jsem se dokopala k napsání poslední kapitoly druhé knihy. Chtěla bych moc poděkovat Doctorovi, neboť díky němu jsem dostala nápad jak knihu dovést do konce :)

Jak je důležité míti Filipa

10. listopadu 2011 v 17:41 | Ewtcha =o) |  Povinná četba
Jak je důležité míti Filipa
Oscar Wilde
Toto dílo jsem si vybrala kvůli názvu, protože je v něm přítelovo jméno Filip. Lehkovážná komedie pro vážné lidi - takto popsal své dílo Oscar Wilde. Kniha je malá nenápadná a kraťounká má pouze 92 stránek. Vydalo ji nakladatelství Artur jako svou 136. publikaci roku v edici D svazek 22. v Praze roku 2008.
Kniha začíná odpoledním čajem. nenápadně, přesto se ihned začne řešit hlavní děj, takže plynulé navázání do děje. První dějství se odehrává u Algernona v bytě Londýně kde ho navštíví jeko kamarád Filip. Filip mu oznámí, že si chce vzít jeho sestřenku Gvendolínu, avšak Algernon to odmítá, protože našel u Filipa tabatěrku, kdy bylo vyryto věnování od Cecilky Pro strýčka Jacka. V tomto momentu se dozvídáme, že Filip je ve skutečnosti Jack - má dvě identity. Jmenuje se Jack a toto jméno používá na venkově, kde všem řekl, že má v Londýně bratra Filipa, aby se mohl občas zdechnout. Jméno Filip používá v Londýně a Gvendolína toto jméno miluje. Když se tohle Algernon dozví, vymyslí léčku.
Nastává dějství druhé, které se odehrává na venkově u Jacka. Algernon tam přijede a vydává se za Filipa - domělého Jackova bratra a zasnoubí se s Jackovo schovankou Cecílií, která se zamiluje do jeho jména Filip. Poté přijede Jack ve smutečním, protože chtěl zkoncovat s druhou Filipovou identitou, avšak, jeho kamarád převlečený za vymyšleného bratra byl škrt přez rozpočet. Také přijede Gvendolína ja Jackem, domnívajíc, že se jmenuje Filip. Jack a Algernon se chtějí nechat pokřtít na jméno Filip po tom, co zjistí, že jejich snoubenky milují jméno Filip. Snoubenky se setkají a pochlubí se, že jsou zasnoubeni obě s Filipem. Nakonec se ukáže, že snoubenec ani jedné z nich se nejmenuje Filip. Nastane zmatek.
Zmatek přechází do třetího dějství, kde Lady Bracknellová - Algernonova matka - nechce dát povolení Jackovi, kvůli tomu, že nezná jeho původ, protože byl jako malý nalezen na nádraží v brašně. Poté přichází na scénu slečna Prismová - chůva Cecílie - a Lady Backnellová ji poznává. Byla to totiš její chůva, která ztratila jednoho dne dítě. Zjistí se, že stracené dítě je Jack, že Algernon je jeho mladší bratr a zjistí se, že je křtěn jménem po otci - Filip. Nakonec se tedy zjití Jackovo-Filipovo původ a oba páry dostanou souhlas k zásnubám.
Kniha nemá složitý děj, avšak je značně komplikovaný. Čtení je to velmi zábavné a lehké. Obdivuji autora, že tak komplikovaný děj zapsal tak jednoduše a srozumitelně. Líbí se mi jak popisují jméno Filip - str. 21,22 "A mým dávným ideálem je milovat někoho, kdo se jmenuje Filip. To jméno budí představu neobyčejně bystrého ducha. (…) Hodí se k vám dokonale. Je to božské jméno. Má svou vlastní melodii. Rozechvívá." Kniha se mi velmi líbila, četla jsem s chutí na jeden dech. Vřele doporučuji.
Na konci knihy je rozhovor s Ocsarem Wildem o hře před její premiérou.
Myslíte, že kritici vaší nové hře porozumějí?
- Doufám že ne.
Na jaký druh hry se máme těšit?
- Je vybraně lehkovážná, je to jemňounká bublina fantazie a má svou filozofii
Jakou Filozofii?
- Že všechny bezvýznamnosti v životě máme brát vážně a všechno vážné brát s upřímnou a uváženou lehkovážností.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama