Konečně jsem se dokopala k napsání poslední kapitoly druhé knihy. Chtěla bych moc poděkovat Doctorovi, neboť díky němu jsem dostala nápad jak knihu dovést do konce :)

Chrám Matky boží v Paříži

8. listopadu 2011 v 15:20 | Ewtcha =o) |  Povinná četba
Chrám matky boží v Paříži
Victor Hugo

Tuto knihu jsem si vybrala částečně kvůli názvu a kvůli matnému tušení děje. Věděla jsem, že jsou tu postavy : Quasimoda a Esmeraldy. Víc jsem nevěděla tak jse se na to ze zvědavosti koukla. Knihu vydalo nakladatelství Academia jako svůj první výtisk s evidentním číslem 109 13, v Praze, roku 2009.
Obal knihy je potištěný obrázku z filmu který se natočil v roce 1956 - Zvoník od matky boží. Kniha se nezabývá sdlouhavým úvodem, ale začíná pomalým nastiňováním situace a pomalu s velkou popicovostí se začne dostávat do děje.
Děj se odehrává v době vlády Ludvíka XI. a začíná v soudním paláci u náměstí Gréve v Paříži kde probíhají mistere, které napsal Petr Gringoile a které nikdo nevnímá kvůli příjezdu Vévody, zvolením papeže bláznů - Quasimoda a kvůli krásné Esmeraldě, která tančí na náměstí se svou kozičkou Džali. Petr Gringoile sleduje Esmeraldu a je svědkem pousu o unesení Esmeraldy Quasimodem a arcijáhnem Klaudiem Frollem, ze kterého Esmeraldu zachrání krásný důstojník Phoebus z Châteaupers, do kterého se Esmeralda bezhlavě zamiluje. Zde ho zajmou tuláci a chtějí ho oběsit, avšak Esmeralda ho zachrání sňatkem rozbitím hliněné vázy, a poté s ním začne vystupovat.
Když má Esmeralda schůzku s Phoebem, pronásleduje je arcijáhen Frollo, který když spatří erotickou scénu mezi ní a kapitánem, zaútočí na Kapitána a propíchne ho nožem a uteče. Esmeralda je odsouzena k smrti oběšením za vraždu svého milého a z čarodějnictví. Phoebus sice přežil, ale s Esmeraldou si chtěl jen povyrazit a její lásku odmítá. Když má být oběšena unese ji Quasimodo s právem Asylu v chrámu matky boží, jelikož Esmeralda s ním měla soucit a dala mu vodu když byl na pranýři.
Pro Esmeraldu si přijdou Tuláci, před kterými ji bezhlavě chrání Quasimodo, poté si pro ní přijdou i královští vojáci. Gringoile s Frollem odvezou Esmeraldu s Džali loďkou od Matky boží na náměstí Gréve, kde se rozdělí a Gringoile zachrání kozičku. Frollo však Esmeraldu nezachrání, protože Esmeralda jeho lásku odmítá, a dá jí podržet kajícnici Gudule v myší díře. Dozvíme se, že Esmeralda je Gulunina dcera a ta se jí snaží zachránit tím, že ji vezme do své Myší díry. Esmeralda však vykřikne Phoebovo jméno a tím se prozradí a je pověšena. Quasimodo schodí Frolla z věže a sám pak umře v obětí v Esmeraldině hrobce.
Kniha byla obsáhlá a byly zde nudné popisové části Paříže a spoustu jiných popisů. Jazyk byl dosti popisový a velmi různorodý, použil výraziva tuláků i vznešených postav. Autor využívá velkých kontrastů - sociální třídy (od krále až k tulákům), vlastnosti postav (Ohyzdnost a dobré srdce a naopak) a Pařížské prostředí (Od paláců po sídlo tuláků). Celá kniha se velmi táhla a myslela jsem, že se o Quasimodovi dozvíme víc avšak na posledních 10 stránkách šel děj najednou velmi rychle, a tak po 460 strankach se zdálo, že až moc rychle.
-Konec byl velmi smutný. Začal smrtí Esmeraldiny matky - str. 467 "Odstrčili ji dosti hrubě a všimli si, že dopadla těžce hlavou na dlažbu. Zvedli ji a opět bezvládně upadla. Byla mrtva."
-Pokračoval Esmeraldinou smrtí - str. 472 "Quasimodo, který už několik okamžiků nedýchal, viděl, jak se na konci provazu houpá dva sáhy od země to nešťastné dítě s mužem, který jí sedí na rankou. Provaz se otočil několikrát kolem své osy a Quasimodo viděl, jak po celém cikánčině těle přebíhají křečovité záchvěvy."
-Dále přišel na řadu arcijáhen Frollo - str. 472 "Zvoník ucouvl několik kroků za arcijáhena a pojednou, vyřítiv se na něj, srazil ho svýma velkýma rukama ze zadu do propasti, nad níž se páter Klaudius nakláněl."
-Na závěr zmínili i Quasimodovu smrt - str. 477 "Muž, jemuž kostra patřila, přišel sem tedy umřít. Když ho chtěli odtrhnout od kostry, jíž objímal, rozpadl se v prach." A tím kniha končí.
Kniha se mi velice líbila, u konce jsem velmi brečela a určitě doporučuji, opravdu konec je dechberoucí a nečekaný. Nádherná kniha která je velmi čtivá a člověk nemůže přestat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama