Konečně jsem se dokopala k napsání poslední kapitoly druhé knihy. Chtěla bych moc poděkovat Doctorovi, neboť díky němu jsem dostala nápad jak knihu dovést do konce :)

6. Kapitola - Bunkr

7. listopadu 2011 v 21:27 | Ewtcha =o) |  Kailé : Kvingarští Elfové
Stavařina v praxi


Ráno Failon budí Kailé a té se nechce z měké postýlky ven. Pak otevře oči a zamumlá "Jak je možný, že je ta postel tak krásně měká?" Failon se usměje "To byl muj vynález. Namačkal jsem do sesitých kožešin ovčí vlnu a tadá: Je z toho krásně měká postýlka." Po chvíli čekání mu už dojde trpělivost "No ták vztávej Kailé! Dnes je den stavitelství, postavíme ti krásnej dům." Kailé přece jen otevírá oči a usměje se a koukne na Failovu rozzářenou tvář a dá mu ruku přez oblíčej odstrčí ho a zavrčí. Fail se začne smát a Kailé po chvíli taky. Už se konečně rozhodla vztát. Oblékne se, uváže si své lehké brnění, chrániče na předloktí a nakonec si uváže za pas pochvu s dýkou. Učeše se a jde.
Fail jde první a vede jí za tesařem. "Dobré ráno Morco! Máš pro mě to co jsem ti ráno říkal?" Táže se Fail tesaře. "Ahoj Faile, to víš, že mám. Tak to je ta tvá princezna jo?" a ukáže sekerou na Kailé, která neví jak se má tvářit. Fail se zakření "To víš, to je ona. Dnes budeme dělat její bunkr. Dostala ten pod Calven ten nejhorší co tu za posledních pár let byl." a směje se u toho. Morco se usměje a ukáže sekerou na hromadu prken "Támhle máš co si chtěl. kdyby ti to nestačilo, přiď si pro další.", "Děkuji ti Morco." poděkuje Fail Prkna byla rovná a zářila novotou. Kailé problesklo hlavou, že bude její bunkr svítit a bude odvádět pro ni nepříjemnou pozornost. Fail a Kailé poberou prkna a odnosí je k bunkru. Naštěstí neni nic daleko od bunkru, tak to mají hned odnesený.
Když už všechna prkna odnesla Fail pobýdne Kailé, aby šla s ním a šli k švadleně. "Dobré ráno Mano. Máš pro mě o co jsem tě ráno žádal?" táže se Fail. "To víš, že jsem na tebe nezapomněla. Támhle to je." kývne švadlena hlavou na hromadu lián, provazů a látek a přitom se usměje na Kailé. "Děkuji ti Mano" poděkuje Fail a společně s Kailé všechny liány odnosí k bunkru. Kailé to nedá a zeptá se "Jak to děláš, že ti všichni všechnod dají?" Fail se usměje "To je mezi námi elfi normální, když něco potřebujeme, tak stačí poprosit a za suchý maso nebo zeleninu ze zahrad ti to dají." Kailé jen pokrčí rameny a jdou dál.
Přijdou ke kovářovi "Ahoj Morbo, máš pro mě nářadí? Dnes ráno jsem tě o ně prosil, vzpomínáš?" Kovář Morbo se rovzpomene "No jo Failetámhle to máš." a ukáže na hromádku nářadí a vykoukne zvědavě na kailé a potutelně se usměje. Kailé vezme nářadí a už jí to nedá "Proč se na mě ptají, nebo na mě takhle koukají?" Fail odpoví "Ale prosimtě, jsi nová a onitě neznají, jsou jen zvědaví." a všechno nářadí odnosí.
"Prvně musíme to, co je špatný vybourat a dát pryč. Tak musíme udělat Hrubou stavbu." říká Failon Kailé co má dělat. Kailé hbitě vyleze na strom, ale Fail už tam dávno byl. "Jakto, že lezeš tak rychle?" valí na něj Kailé oči. "To se časem naučíš. Příroda ti pomůže." Kailé opatrně vylezla na podestu a vlezlaopatrně dovnitř, vzala starou promočenou postel a vyšoupla ji na podestu. Tam ji Fail přivázal na lano, které přehodil přez větev, a pomalu spouštěl dolů starou postel. Pak Kailé vzala starou prohnilou vanu a vyšoupla taky ven. Fail ji také spustil dolů.
"Teď jdi dolů a zavaž mi prkna na lano a já si je sem vytáhnu. Po proskoumání jsem zjistil, že konstrukce domu je v krasnym stavu, ze byla natřená proti vodě, tak je to jen o tom, že musíme vyměnit prohnilý prkna." vysvětluje Fail. Kailé sleze se ztromu a dole váže prkna. Pak zavolá na Faila a ten si je vyzvedne nahoru a Kailé leze také nahoru. Nahoře Failon vytrhá prohnilá prkna a pomalu rozebírá celou podlahu uvnitř bunkru. Kailé váže prkna a sundavá je pomocí páky dolů.
Fail vyskládá novou podlahu a Kailé žasne "Jakto, že tam nedáváš hřebíky?" Failon se usměje a ukáže na hlavní nosnou konstrukci "Vidíš? Na tej fošně jsou zářezy. Bunkry mají všehny stejnej rozměr. Když mi Morco dával prkna, věděl, jak mají bejt velký a teď se to jen poskládá jak skládanka. Jak vidíš konstkukci jsem jen převázal novejma lijánama a provazama, páč tamty byly už uhnilí. takže konstrukce je privázaná ke stromu a podlaha je na konstrukci složená jak skládanka." Kailé jen kouká a učí se novému umění.
Když má už Failon udělanou podlahu, odnešený stará prkna a přinešený nová, nechá kailé aby si taky skusila skládat zdi. Na obvodových stojinách jsou také zářezy, ale šikné. Prkna se tam jen zasouvají. Kailé vyskládá celou stěnu, ale mezi prkny jsou mezery. běží za Failem "jakto, že tam mam ty díry?" Fail se jen usměje a vysvetluje "Tam pak pomoci klínků zabijeme provaz a zalijeme horkou priskyřicí. Díry se zalepía nikde nebude ani škvíra. To samí se udělá s podlahou a střechou." Kailé pokývne hlavou jako, že už tomu rozumí a jde skládat další stěnu. Fail mezitím odnáší stará a přináší nová prkna.
Když už mají dvě stěny hotové je už po poledni a dají si přestávku. Failon vytáhne sušené maso a podá to Kailé. Ta je sice sedřená, ale když vidí sušené maso vykouzlí úsměv na tváři a Fail úplně zapomene na únavu a má hned dobrou náladu. "Děkuju, je to moc dobrý." šmakuje si Kailé. Koukne na něj loudima očima "Nemáš třeba ještě nějakou zeleninu?" Fail se usměje "To víš, že mám."a vytáhne chřest a rajče. Kailé se na to vrhne a koukne na Faila zamyslí se. Po chvíli rozmejšlení zeleninu rozpůlí napůl. U rajčete má problém a pobrindá se. fail se začne smát a obětavě vezme kus látky a utře jí to. Usměje se a jí dál. Kailé dojí své jídlo a je zase plná energie. Faail po chvíli také dojí a okračujou ve stavění stěn.
Když už mají stěny a podlahy uvnitř, udělají terasu před bunkrem. Vrhnou se na stropy. Teď dělá zase Fail a Kailé nosí a odnáší prkna. Už bude za chvíli večer. Kailé si chce taky zkusit dělat strop tak vileze a Fail ji raději jistí. Věděl proč to dělá. Kailé uklouzla a naštěstí ji Fail chytil. "No už máš dost. Přikrejem to a doděláme to zítra." Kailé se zasměje a Fail ji pomalu staví na nohy. "Tys mě ale viděsila, tak aspoň vidíš, že mám důvod otebe mít strach." Usměje se Fail a Kailé se na něj provinile podívá. "Promiň, příště si dám většího majzla."
Kailé posbírá nářadí a hodí přez bunkru velkou látku od švadleny Mano. Fail mezitím odklidí všechna zdravá prkna do bunkru pěkně pod plachtu a stará snese dolů, kde už na něj čeká Kailé a odváže je. Fail ještě schová provaz a lijány a sleze dolů. Staré dřevo odnosí Morcovi a ten z něho udělá menčí kusy, které se dávají na záhonky. Nic nepřijde nazmar.
Oba pak jdou do Failova domu a kailé se už těší na měkounkou postýlku. Přijde jí to ale od ní dost sobecké tak se koukne na Faila "Dneska budu spát na kožešinách u krbu, když jsem včera spala v postýlce já." Fail se usměje a zkusí jíještě přemluvit "To nemusíš, já klidně na kožešinách spát budu." Kailé se zamračí "Ne, dneska budeš spát v postýlce." Dojdou tedy domů a Kailé se jde umít. Fail slyší z koupelny výkřiky "Aaa To je studenýý!" jen se usměje a zatopí. Když Kailé vyleze z koupelny celá promrzlá kňučí "Já nechci studenou vodu. Já nechci." běží ke krbu a nahřívá se. Pak se zavrtá do kožešinek"Dobrou." špitne Failovy, ten se usměje "Dobrou."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama