Konečně jsem se dokopala k napsání poslední kapitoly druhé knihy. Chtěla bych moc poděkovat Doctorovi, neboť díky němu jsem dostala nápad jak knihu dovést do konce :)

Morálka

9. března 2011 v 17:45 | Ewtcha =o) |  Úvaha
Pokusím se zauvažovat na toto téma, které je všude. Stále o tom slyšíme a je to okolo nás. Ano je to právě morálka, která je nám vtloukávána do hlavy už od mala. Ale co to vlastně morálka je?
Je to jakási představa o správném jednání a chování člověka ve společnosti. Možná v dnešní době uslyšíte, jak morálka mladých klesá, jak jim na ničem nezáleží, ničeho si neváží. Nebo doma slýcháte od prarodiču praslavnou větu "To za nás nebylo!" Opak je však pravdou. Morálka špatná byla je a bude. Nikdy nikdo nebude s ničím spokojený.
Ve zlatých 20 letech 20. století se mluví o obrovském rozkvětu a o moderní společnosti tak, jak ji známe dnes. Idealističtí lidé si myslí, že tehdy to bylo jinak. Nebylo. Společnost byla stejně zvrácená jako je dnes. Poukázat o tom můžou dobové nemravné historické snímky.
Za dob komunistů to nebylo jinak. Také byla společnost zvrácená. Někdo si koupil nové auto za težce nastřádané peníze a soused mu ho záviděl, tak mu ho buď zničil, nebo začal pomlouvat, že je ve straně. Někdo byl schopný jít a udat souseda, že aktivně nesouhlasí s režimem, čímž pádem mu zničil celý dosavadní život. Myslím, že by dnešní důchodci měli uznat, že za jejich krásného mládí nebylo vše tak dokonalé, jak si myslí. Morálka byla zkažená i tenkrát.
Pořád jsme ve 20. století. Pojďme se podívat o něco dál např. Do dob inkvizice. Někomu se někdo nehodil, tak ho udal inkvizitorům. Ti přišli a ihned si našli nějaký důvod ho zavřít a mučit. Postačilo jim například jen to, že si někdo nedal na hostině vepřové maso. Příjde vám to zcela v pořádku? Je to morální? Ne ani ve středověku nebyla žádná morálka.
Pokud nestačí středověk podíváme se ještě dál např. starověk. V Římě bylo tolik císařů a tolik jich záhadně zemřelo. Nejčastější příčiny umrtí byla právě otrava. V Římě se trávilo o sto šest, jen proto, aby si někdo něco uškudlil a co nejnenápadněji vše zametl pod kobereček. A když se někdo nehodil, tak ho jednoduše odkrouhli jedním pohybem s lahvičkou jedu nad sklenicí vína. Nepřipomíná nám toto rozkrádání státu něco? A kde je morálka? Zdá se mi, že jsme na ni ještě nenarazili a to už jsme okolo roku 0.
Kde je tedy morálka? Kde ji mám najít? Zkusíme se vrátit až na začátek našeho vzniku. Do pravěku. Tehdy si lidé taky stěžovali, že to za nich nebylo, avšak nemůžeme to dokázat. Myslím, že tam to probíhalo tak, že když se neandrtálci neshodli, tak si prostě dali kyjema po tlamě a kdo přežil, ten měl pravdu. Tehdy si i neandrtálští důchodci stěžovali na mladý. "Podívejte na něj, jak se tam vyrábí s tím kamenným kopím, to mu nestačí obyčejná kost? Za nás jsme tu běhali jen s kostěnejma nástrojema a nic nám nechybělo." Tak to vidíte. Z krátkého příkladu lze usoudit, že člověk se nezmění nikdy.
Zarážející ale na tom všem je, že pravidla morálky existují, že je člověk vymyslel. Lidé totiž vědí, jak se chovat, ale nikdo se tak nechová. Všichni se chovají podle sebe a myslí si, že se jich morálka netýká. A vy "morální" staříci si sáhněte do svědomí a zjistěte, kolikrát jste řekli větu: "To za nás nebylo." a kolikrát jste se mračili na své děti a vnoučata, že se nechovají podle vašich rad. Kdyby se tak chovali, běhali by jsme tu s kostěnejma nástrojema a byly by jsme všichni náramě spokojení.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Byl jsi tu?

Jo byl sem tu 46.6% (34)
nebyl jsem tu :D 24.7% (18)
nevim jesi tu jsem :D 28.8% (21)

Komentáře

1 Univerzita Cataracta Univerzita Cataracta | Web | 16. března 2011 v 17:46 | Reagovat

Dobrý den,
tímto Vás zveme do nejprestižnější univerzity pro Feline jménem Cataracta. Doufám, že vás náš nápad zaujme. S pomocí blogařů, kteří se přihlásí, se nám podaří ho rozšířit. Více informací najdete na našem webu.

2 Kazatel Kazatel | 31. srpna 2011 v 22:02 | Reagovat

To co jste napsal je důsledek nevíry a blízkost démonů kolem vás.

3 Ewča Ewča | E-mail | Web | 21. září 2011 v 19:56 | Reagovat

:D dik za prednasku :D ;-)  :-D  :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama