Konečně jsem se dokopala k napsání poslední kapitoly druhé knihy. Chtěla bych moc poděkovat Doctorovi, neboť díky němu jsem dostala nápad jak knihu dovést do konce :)

Kytice

2. ledna 2011 v 16:07 | Ewtcha |  Povinná četba
Kytice

Když jsem byla malá, mamka mi dala přečíst malou knížku o 91 stranách. Byla to kniha s názvem Kytice a autorem byl Karel Jaromír Erben. Koukla jsem na obsah a bylo tam celkem 7 povídek od nejznámější Polednice po neznámou Štědrý den. Při otevření této knihy na mě vykoukne sám pan Erben. Po přečtení názvu nenásleduje žádná předmluva ale rovnou balada Mateřídouška.
Dočtu k 3 básni a u té se zastavím. Jmenuje se Svatební košile, je má nejoblíbenější. Je o dívce, které zemřela rodina a milý jí odešel na vojnu a již se nevrátil. Modlí se pro něho a žádá svatou Marii, aby jí milého vrátila, aneb její život náhle zkrátila. Marie ji vyslechne a pošle ji milého, ten ji odvede na hřbitov a tam mu dívka uteče do márnice a modlí se znovu ke svaté Marii, aby ji zachránila, že zhřešila. Marie jí pomůže a zakokrhá kohout a je svítání. Její druh roztrhal košile, co mu ušila na hroby.
Dále se pozastavím nad povídkou Zlatý kolovrat. Je to má druhá oblíbená balada. Mám jí ráda, protože skončí dobře. Je o tom, že král si chce vzít dívku a její nevlastní sestra s macechou ji zabijí a vezmou ji oči, ruce a nohy. Sestra se za ni prevlékne. Z rozmarnosti vymění oči, nohy a ruce, které následovně budou panně vráceny za zlatý kolovrat a ten, když dívka začne před králem přít, vše vyzradí. Král najde svou pravou družku a ožení se s ní. Macecha s dcerou dopadnou tak, že jim byly uťaty ruce a nohy tak, jak to udělali druhému.
Poslední zastávka bude u Vodníka. Je o dívce, kterou unesl vodník a měl s ní dítko. Jednou dívka chtěla za svojí matkou na souš. Vodník ji pustil od klekání do klekání a dal podmínku, že se nesmí s nikým objímat a pak se vrátit. Panna to však nesplnila a vodník se jí pomstil tak, že jejich dítěti usekl hlavu a hodil jej přede dveře.
Z povídek je vidět, jak se věřilo v boha a nadlidské síly. A jak každý zlý skutek nebo prohřešek bude po zásluze potrestán. Mnohdy jsou tresty neúměrné k prohřeškům. Někdy je špatný konec a někdy dobrý. Z povídek vyjde většinou ponaučení. Zachycené je tu chování lidí a jejich hříchy.
Po přečtení knihy jsem věděla, že si ji zase někdy přečtu. Mojí oblíbenou Svatební košili jsem uměla nazpamět. Erbenův přístup a zpracování je jedinečný. Vyšel také film Kytice, kdy byly zachyceny některé z povídek, avšak nejlepší je přeci jen představivost a film se v jistých situacích naprosto vymykal z původního děje. Film mě u některých povídek vážně zklamal.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 teenagerstar teenagerstar | 31. ledna 2011 v 13:03 | Reagovat

8-o

2 teenagerstar teenagerstar | 31. ledna 2011 v 13:03 | Reagovat

8-0

3 Midnight Midnight | Web | 8. dubna 2012 v 10:30 | Reagovat

Mně se nejvíc líbil vždycky Vodník a Zlatý kolovrat. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama